Apkaltos procesas – lyg Haufo pasaka … apie Mindaugą Bastį

Apie šiandieninę politinę situaciją šalyje, teisinės sistemos ydas bei  politinį skandalą, susijusį su Seimo nariu Mindaugu Basčiu ir jam  inicijuota apkalta, savo mintimis dalijasi vilnietis advokatas Juozas Gaudutis. Ilgametę teisinę  patirtį valstybės tarnyboje turintis J.Gaudutis, anksčiau dirbo Generalinėje prokuratūroje, yra vienas iš Specialiųjų tyrimų tarnybos įkūrėjų ir pirmasis šios tarnybos vadovas  po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Kaip Jūs vertinate šiandieninę politinę situaciją Lietuvoje?

Išrinktas naujasis Seimas, todėl į politiką atėjo nauji žmonės, deja, ne visi turintys patirties politinėje veikloje. Kol kas akivaizdus tam tikrų teisinių sampratų suvokimo bei teisinio vertinimo trūkumas. Be abejo, toks yra laikmetis, kuomet politinės jėgos nėra susikoncentravusios į vieningą veiklos kryptį, tarp partijų vyksta politinė kova ir itin ryškūs individualių asmenų, dalyvaujančių politikoje, interesai. Su šiais visais veiksniais susidūrė ne tik Seimo narys Mindaugas Bastys, bet ir daugelis kitų, dalyvaujančių  šiandieninėje politikoje. Supriešinta ir susipriešinusi yra ir mūsų visuomenė. Dabartiniame Seime išryškėjo politikų siekimas vienas kitą žlugdyti ir pašalinti iš aktyvios politinės veiklos. Šiam tikslui pasiekti yra naudojami ne tik politiniai įrankiai, bet ir kitokios priemonės.

Praėjusių metų rudenį Zanavykų vienmandatėje apygardoje ketvirtai kadencijai dirbti Seime šakiečių išrinktas Seimo narys  Mindaugas Bastys įvardintas kaip „Kremliaus šnipas“. Ką manote apie susidariusią situaciją tiek teisiniu, tiek politiniu požiūriu?

Pats pagrindinis šiandieninių konkuruojančių politikų koziris yra laikmečio geopolitinė situacija Lietuvoje. Šiandien tai, kas rusiška, yra „blogis“. Prie šio negatyvo priskiriami ir rusakalbiai. Kadangi M.Bastys į Seimą išrenkamas jau ketvirtą kartą, aplink jį nuo seno yra tam tikras pažįstamų žmonių ratas, o tarp jų – ir rusakalbių. Valstybės saugumo departamentas (VSD) savo pažymoje dėl leidimo M. Basčiui dirbti su slapta informacija nurodė, kad politiko pažinčių rate yra keturi asmenys, bendravimas su kuriais yra nepageidautinas. Kadangi jie visi yra rusų tautybės ir turi pažinčių bei verslą Rusijoje, tad jie galimai gali kelti grėsmę dėl savo asmeninių ryšių. Tačiau VSD parengtoje pažymoje nėra jokių konkrečių duomenų, kad šie asmenys, būdami Lietuvos piliečiais, turėtų kokių nors ryšių su specialiosiomis Rusijos tarnybomis. Tiesiog yra padaryta tokia prielaida, kas būtų, jeigu būtų… Štai į šitas pinkles ir įkliuvo politikas M. Bastys. Jeigu VSD pažymoje minimi keturi asmenys būtų veikę kada nors kaip nors prieš Lietuvą, šiandien  eitų kalba apie jų baudžiamąją atsakomybę. Mes kreipėmės į Generalinį prokurorą ir prašėme patvirtinti, ar jie per penkerių metų laikotarpį turėjo kokį nors teistumą, – gavome neigiamą atsakymą. Štai čia ir atsiranda tam tikri skirtumai tarp teisės ir politikos. Jeigu politikai nereikalingas teisinis pagrindas, tai tokia  politika, manau, yra tiesiog amorali. Šios kovos finalas – Konstitucinis teismas, turintis duoti galutinį teisinį įvertinimą.

M.Bastys, praėjusioje kadencijoje užėmęs Seimo informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininko, o dabartinėje – Seimo pirmininko pavaduotojo postą, staiga tapo Lietuvos valstybės priešu? Kodėl taip atsitiko?

Iš tiesų apkaltos „traukinys“ pajudėjo dėl VSD pažymos ir čia pateiktų klaidingų išvadų. Iš tų faktinių aplinkybių, kurios surašytos šioje pažymoje, jokios konkrečios M. Basčio kaltės nėra.  Jei nepavyks to įrodyti Lietuvoje, paskutinė viltis – Europos žmogaus teisių teismas arba ES Teisingumo teismas. Šiandien M. Basčiui reikia įrodinėti, kad jis nėra joks kenkėjas ir Kremliaus šnipas. Tiesa ta, kad Lietuvos spauda greitai pasigavo intrigą ir jos nepaleidžia, visą situaciją sutirštindama ir pajuodindama. Dabar M. Bastys visuomenei pateikiamas kaip tautos priešas. Šią klaidingą nuostatą galėjo pakeisti Seime sudarytos tyrimo komisijos, tačiau, kaip minėjau, šiandieninių politikų menka teisinė kompetencija to neleido padaryti. Jie nuėjo lengviausiu keliu,- nusprendė kelti savo asmeninį populiarumą, surasdami Lietuvoje „Kremliaus šnipą“. Taip „žaisti“ politikams ir partijoms naudinga, nes nukreipiamas dėmesys nuo rimtesnių politinių problemų. Pirmiausia, nuo Ramūno Karbauskio ir  jo partijos.

Kiekvienas žodis, kurį pasako VSD institucija, turi būti teisingas, pasvertas ir paremtas įrodymais, o ne klaidinantis. VSD negali būti politizuotas ir negali tarnauti nė vienam iš aukščiausiųjų valstybės pareigūnų. Esmė ta, kad šiuo metu itin atsakingas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas užimantis „valstietis“ Vytautas Bakas neturi pakankamos kompetencijos, – anksčiau jis yra dirbęs policijoje ir turi kioskų bei vištų vagių nusikaltimų tyrimus vykdžiusio pareigūno lygio patirtį. Netikėtai tapęs Seimo nariu, jis imasi vadovauti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ir jau kalba apie politinę žvalgybą…

Tiesa ta, kad net dvi Seimo komisijos nenustatė jokių konkrečių faktų, kad M.Bastys būtų įtakotas priešiškų jėgų ar kad Rusija turėtų svertus, kaip šį politiką valdyti ar paveikti. Nėra nustatyta, kad M.Bastys su kokia nors gražuole NKVD leitenante gulėjo lovoje ir dėl to jam šiandien kyla kažkokios pareigos išduoti Lietuvą. Nėra ir jokių verslo interesų. Nieko konkretaus nėra, nes tiesiog ir negali būti. Žiniasklaidai  reikalingos intrigos. Žurnalistai siekia iš M. Basčio kišenės ištraukti Rusijos žvalgybos karininko pažymėjimą, tačiau jis jo tikrai neturi.  Štai ir viskas. Vadovaujamasi tik galimomis prielaidomis, – kas būtų, jeigu būtų. Mano nuomone, tie asmenys, kurie rengė VSD pažymą, turėtų patys atsistatydinti. Pagaliau, kaip gi mes atrodome su visa šia istorija pasaulyje ir kas atsakys už tai, kad diskredituojama  Lietuvos valstybės teisingumo sistema? Šis apkaltos procesas man labai panašus į Haufo pasaką … apie Mindaugą Bastį. Matant tai, kas šiandien vyksta politikoje, galiu drąsiai pasakyti, kad Lietuvoje yra naikinama pati politinė sistema.

0 kartų komentuota

Rašyti komentarą

Norite padiskutuoti?
Maloniai kviečiame!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *